V rámci Dnů vojenské historie Olomouc pořádá bunkr v Přáslavicích netradiční akci. Jde o přednášku na lechtivé vojensko-historické téma, která bude doplněna o hodinovou prohlídku podzemních prostor tohoto kdysi přísně tajného objektu. Celkem 120 minut informací a zábavy pro všechny milovníky vojenské historie již v neděli 10. listopadu od 14:00 hodin.

„Prostituce v našich vojenských dějinách… aneb řízení nabídky a poptávky. To je téma přednášky, kterou jsme pro Vás připravili v rámci akce Dny vojenské historie Olomouc. V ceně vstupného je přednáška v délce trvání 60 minut a standardní prohlídka bunkru také v délce 60 minut. Celkový čas, který strávíte v podzemních prostorách bunkru, budou tedy přibližně dvě hodiny,“ vysvětluje major Zdeněk Zeman, který přednášku povede.

Zavedením všeobecné branné povinnosti nastala v 19. století nebývalá kumulace mladých mužů v posádkových městech, tedy i v Olomouci. Tím vznikala poptávka po určitých službách, která byla pochopitelně rychle následována nabídkou. Setkávání poptávky s nabídkou nebylo zcela proti zákonu, vojenské autority však na něj přesto musely reagovat. Vedle užitečného rozptýlení totiž představovalo nebezpečnou hrozbu přenosu tehdy prakticky neléčitelných nemocí.

Jakou podobu měly snahy tento proces usměrňovat je předmětem přednášky, která je navzdory tématu pojata velmi decentně,“ dodává mjr. Zeman, který v bunkru Přáslavice působí jako průvodce přibližně rok.

Součástí této speciální akce je také prohlídka bunkru Přáslavice. Díky ní si návštěvník udělá představu, jak se Evropa připravovala na potenciální válečný konflikt v 70.- 80.letech. Dobovou technologií plně vybavený kryt je fascinujícím svědkem minulosti, který představoval klíčové místo komunikace mezi zeměmi Varšavské smlouvy.

Největší zpřístupněný bunkr z dob studené války ve střední Evropě ohromí svými rozměry. Pod zemí se skrývají 4 patra o rozloze velké jako dva fotbalové stadiony. Čelní zeď bunkru má tloušťku 1,5 metru. Posádka uvnitř čítající až 50 osob by v případě propuknutí jaderné války vydržela obsluhovat bunkr a veškeré technologie i po dobu několika měsíců, protože udržet spojení je základem úspěchu v každé válce.

„Ještě nedávno byly prostory bunkru přístupné jen osobám s patřičnou bezpečnostní prověrkou,“ doplňuje major Zeman. „Pro veřejnost je bunkr Přáslavice otevřen teprve od roku 2022,“ uzavírá.

Nasát historickou atmosféru bunkru mohou účastníci akce Dny vojenské historie Olomouc také v sobotu 9. listopadu a sice za mimořádné zvýhodněné vstupné 150,- Kč za osobu. Během 45 minut v podzemí se projdou telekomunikačními sály, uvidí zázemí pro stravování i odpočinek personálu, záložní energetické zdroje, filtrační a dekontaminační komory a další zajímavá místa.

Celý areál je v současné době v majetku soukromé společnosti Flenexa plus s.r.o., která zde provozuje své podnikání, mj. aquaponickou farmu. Ta celoročně produkuje a dodává zeleninu do lokálních obchodů i do pobočky řetězce Globus v Olomouci. Bunkr pravidelně ožívá o víkendech, školních prázdninách a státních svátcích, kdy se konají prohlídky pro veřejnost. Zájem mají jak jednotlivci, tak skupiny (důchodci, školní kolektivy, příměstské tábory apod.). „Jezdí k nám lidé z celého světa,“ s úsměvem a hrdostí v hlase říká mjr. Zdeněk Zeman, který má pro úspěšné průvodcovství v bunkru úžasný předpoklad – svoje jméno!

Pro návštěvu bunkru je nutné zakoupit online vstupenky na webu: https://rezervace.bunkrpraslavice.cz/

Kontakt pro média:

Ing. Kateřina Pašková, marketingový specialista Flenexa plus s.r.o.

E-mail: katerina.paskova@flenexa.com; bunkr@flenexa.com

Zdroje informací:

www.bunkrpraslavice.cz; https://www.facebook.com/bunkrpraslavice/